pondelok 20. februára 2017

Pleťové vzostupy a pády

     Tento príspevok bude trochu netradičný a subjektívny, čiže ho netreba brať príliš vážne.  Mojim zámerom je popísať v ňom moje skúsenosti so starostlivosťou o pleť a moje malé pleťové "boje". Zároveň by som sa s vami rada podelila aj fotky, kde moja pleť vyzerala lepšie a horšie.

    S atopickým ekzémom som sa prvýkrát stretla počas základnej školy. Objavoval sa mi na lakťoch a okolo úst. Už vtedy som navštevovala kožnú lekárku a lakte som si kadečím natierala. U nás doma je ekzém dedičnou záležitosťou z otcovej strany - najprv ho zdedil otec po dedovi. Počas strednej školy som pochopila, že s kozmetikou musím narábať opatrne hlavne v okolí úst, ktoré mi dali jasne najavo olupovaním kože, pokiaľ bola kozmetika príliš agresívna a ja som podcenila hydratáciu.
 jar 2011 na celej tvári
    Nikdy by mi nenapadlo, že jedného dňa budem vyzerať ako "mechanický pomaranč". Nie na tejto fotke som to neprehnala so solárkom. Spomínam si, že som deň predtým jedla obed v intrákovej jedálni (mäso na kari a zemiaky). Postupne sa mi spravil okolo úst známy "oranžový pás" a ja som si ho začala natierať pravdepodobne hojivým zázrakom z Oriflemu. Avšak tentokrát sa to len zhoršovalo a z oranžového pásu som bola postupne oranžová celá.
    Spomínam si, že som sa ocitla u kožnej v čakárni spolu s jednou babou. Obe sme boli zahalené v šatkách ako moslimské ženy. Keď som si všimla, že si dotyčná tiež škrabká nenápadne tvár, tak som vedela, že je "môj človek" - aj ekzém spája ľudí. Posťažovali sme sa jedna druhej, kým sme sa dostali do ambulancie. S kožnou som asi po dvoch stretnutiach došli na to, že na vine boli asi zelené jablká, ktoré som každý deň s obľubou v tej dobe konzumovala a ja som dostala skríženú alergickú reakciu. Tvár som si doliečila vecami od kožnej a takúto silnú reakciu som už odvtedy nezažila.
Je to už dva a polroka, čo som zažila vďaka Bioderme pekný víkend s mamou. A uvedomila som si, že strašne veľa ľudí trápi atopická pokožka. Ekzém zvykne zhoršovať chladné počasie, stres, strava a u niekoho aj alkohol. Ja sa už dva roky snažím nekonzumovať vo väčšom množstve tvrdý alkohol. Inak sa mi napr. zjaví ekzém v okolí oka. Mávam obdobia, kedy mi pokožka na lakťoch praská až do krvi. A nedávno sa mi ekzém objavil aj v spodnej časti chrbta a celkom štípal pri kúpaní. Mne osobne celkom pomáha na postihnuté miesta - čo najmenej parfemovaná kozmetika, výživný krém - bambucké maslo, vazelína alebo čistý rastlinný olej (napr. za studena lisovaný mandľový olej alebo rakytníkový olej).
júl 2014
august 2015
Avšak ekzém nebol jediným problém, čo moju pokožku potrápil. V období, keď som písala svoju prvú bakalárku. Moju pleť začal trápiť ešte iný problém. Začala som sa odrazu strašne vyhadzovať a najmä v okolí brady. Bol začiatok roku 2011 a ja som mala 22 rokov. Nešlo mi do hlavy, že som zrazu mala pleť takú zlú, akú som ju nemala ani počas puberty. Pýtala som sa na to aj mojej imunologičky, ale tá mi povedala, že akné je normálne aj v dospelosti a že mám vyhľadať kožnú lekárku. Po nejakej dobe sa mi pleť dala do poriadku, ale mávala som ešte obdobia, kedy sa akné zhoršilo a kedy zmizlo. Kožnú lekárku som vyhľadala až minulé leto a pleť sme liečili antibiotikami a mastičkou.
august 2015 -nalíčená

Vďaka kožnej som si uvedomila, že som robila jednu chybu, ktorú robí dosť ľudí v mojom okolí. Vyrážky som si vytláčala, preto mi zostávali po akné fliačiky a jazvičky. Tohto zlozvyku som sa  zbavila.
jún 2016 s preliečenou pleťou
Letné horúčavy predtým zhoršovali stav mojej pleti a vyhadzovala som sa ešte viac. Minulé leto som sa však vďaka pomoci kožnej lekárky nebála ukázať moju pleť aj bez mejkapu. Moja pleť už bola farebne zjednotená a hladšia.
jún 2016

Menšiu recidívu som zaznamenala v októbri, keď toho bolo na mňa trochu viac. Mala som dve práce a do toho škola, čo znamenalo pre mňa minimum oddychu. Ten mesiac som odrobila vyše 240 hodín. Zmenila som bývanie a stravu. Taktiež som začala používať radu Botanical Effects od Mary Kay. Keď som však ani po dvoch mesiacoch nezaznamenala zlepšenie - skôr som zo všetkých strán počúvala otázky - čo to mám s tvárou? Bola som v januári u imunologičky a došla reč aj na pleť. Dospeli sme k záveru, že prestanem používať čistiacu kefku (na ktorej som menila hlavice, tak ako sa odporúča). Ja som si však na odporučenie kolegyne a mojej známej kozmetičky kúpila Jarischovu vodu v lekárni.
január 2017
Problém bol možno v tom, že som si asi čistiacou kefkou roznášala infekciu po tvári a nová kozmetika mi zároveň vyťahovala z tváre - nečistoty a zápaly. Jarischova voda mi behom pár dní dala dokopy pleť. Teraz, keď sa mi aj vyhodia vyrážky, tak sa pri používaní tejto vody hojia rýchlejšie. Čo sa týka krémov, skúšala som v poslednej dobe aj vzorky krémov z TimeWise rady od Mary Kay. Pozdávali sa mi o niečo viac ako Botanical Effects. Každý máme proste inú pleť a to, čo robí dobre iným, nemusí zas robiť dobre vám a naopak.
február 2017
Čo sa týka samotného akné, tak je asi vonkajším prejavom nejakého vnútorného problému. Akné na brade môže značiť aj ženské problémy. U mňa dochádza k zhoršeniu akné, keď mám napr. tráviace problémy (zápcha),  počas "ženských dní" (čo trápi asi veľa žien) alebo počas stresového obdobia.

Pokiaľ Vás trápi akné - určite dbajte na hygienu štetcov, pokiaľ sa líčite. Na expresnú dezinfekciu slúžia sprejové čističe na štetce a na dôkladnejšiu hygienu je dobré použiť šampón. Presný návod môžte nájsť aj na stránke Akadémie krásy.

    Rada by som sa vyjadrila k jednému názoru - používanie jednej značky pleťovej kozmetiky!
Stretla som sa s názormi, že pleťová kozmetika je účinná, pokiaľ používate len jednu značku pleťovej kozmetiky. Netvrdím, že tento názor je nesprávny, ale v podstate vylučuje používane dvoch alebo viacerých značiek pleťovej starostlivosti súčasne. Z mojich minulých skúseností môžem povedať, že dobrú pleť som mala, aj keď som si pleťovú kozmetiku nakombinovala podľa vlastného uváženia. Moja kamarátka to zhrnula nasledovne v zásade ide o to zistiť, či produkty spolupracujú a pokiaľ áno, tak ich môžte spolu používať. Pri pleťovej starostlivosti sa snažím vždy zohľadniť ročné obdobie a hlavné prejavy mojej pleti. Pokiaľ mi nejaký produkt nesedí, tak si ho znova už nekupujem.
 
   Diskutovala som o tejto téme aj s dvomi kozmetičkami a s jednou mojou obľúbenou slovenskou bloggerkou. Kamarátka, ktorá je vyučená kozmetička a pracovala už s viacerými značkami. Potvrdila moju domnienku, že tento názor (používanie iba 1 značky pleťovej kozmetiky) často zdieľajú predajcovia značiek, ktoré majú províziu z predaja. Týmto som sa samozrejme nechcem dotknúť žiadneho (nezávislého) kozmetického predajcu.

    Sama sa som začínala najprv s Oriflemom, potom som pracovala v kamenných predajniach Yves Rochér a naposledy v Manufaktúre. Vďaka Manufaktúre som sa naučila na školení v Prahe, že na tvári môžme mať aj viac typov pleti (ja mám napr. mastnejšiu bradu a čelo, suchšie - líca, nos a okolie pier). Práve preto večer po čistení pleti suchšie časti ošetrím pleťovým olejom od Manufaktúry a na mastnejšie časti použijem Aknégél od Nobilis Tilia.

   Počas obdobia, keď som študovala a pracovala v Bratislave, tak som bola oslovená zaregistrovať sa ako kozmetický predajca do rôznych značiek. V súčasnosti mám tri platné registrácie. Avšak je ešte jedna vec, ktorú nemám rada, keď robia skúsenejší kozmetickí predajcovia. Pokiaľ začnú dehonestovať iné katalógové značky alebo drogériové značky. V Manufaktúre sme mali tiež v školiacich materiáloch, že je neprofesionálne, pokiaľ hovoríme negatívne o konkurencií.

Urážať kozmetickú značku len základe toho, že je cenovo dostupná je smiešne. Pretože každý máme určitý limit, koľko môžme do čoho mesačne investovať a častokrát ma aj lacné značky v dobrom prekvapili. V prípade, že som si už kúpila drahší kozmetický produkt, tak som mala od neho vždy vyššie očakávania - nechcem predsa platiť len za obal produktu a marketing. Ďalej si myslím, že každá značka má svoje silnejšie (lepšie) a slabšie (horšie) produkty.

Jednou z posledných vecí, po ktorých som vymenila moju imunologičku, bolo keď mi zahlásila, že nesmiem používať hocijakú drogériovú značku kozmetiky. Po prvé sa ma vtedy ani nespýtala, že akú značku kozmetiky používam. A nie, nebola to v tej dobe drogériová značka. Nahnevalo ma, že si odpovedala sama a odporučila mi nakupovať kozmetiku iba v lekárni (čo je tiež v podstate marketingový ťah). Keďže v súčasnosti zoženiete aj značky dermakozmetiky v drogérií - napr. v dm drogerie markt (Biodermu, Vichy a iné) a okrem toho tu viete zohnať aj prírodnú kozmetiku.

Tento blog píšem úprimne na želanie kamarátky Mari a popisuje moje vlastné skúsenosti. Zámerom tohto príspevku nie je dehonestovanie kozmetických predajcov. V prípade, že vás trápia nejaké kožné problémy. Nebojte sa vyhľadať kožnú lekárku, kozmetičku alebo kozmetického predajcu.

V prípade, že vás tento príspevok zaujal, môžte mi nechať komentár. Budem len rada. :)

Reakcie:

1 komentár: